Autor: Europejski Bank Inwestycyjny / European Investment Bank / EBI / EIB

wiceprezes EBI odpowiedzialna za działalność banku w Polsce Teresa Czerwińska
Z rynku finansowego | ESG | Gospodarka

Grupa EBI w 2023 roku wsparła rozwój gospodarczy Polski kwotą 5,1 mld euro finansowania

W 2023 roku Polska otrzymała niemal 5,1 miliarda euro finansowania od Grupy EBI. Inwestycje wsparły rozwój regionalny, transformację energetyczną oraz rozwój przedsiębiorczości. Wsparcie dla transformacji energetycznej w ramach programu RePowerEU wzrosło o 80% w porównaniu z 2022 rokiem. Finansowanie projektów przyjaznych dla klimatu osiągnęło 52% całości inwestycji Grupy EBI w Polsce, czytamy w informacji MF i EBI.

CZYTAJ WIĘCEJ
EIB, EBI, siedziba, flagi
Gospodarka

Raport EIBIS 2023: europejskie firmy powracają do poziomu inwestycji sprzed pandemii

Według nowego badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego dotyczącego poziomu inwestycji w 2023 roku (EIBIS 2023) opublikowanego dzisiaj (12.10.2023) na corocznych spotkaniach Banku Światowego i MFW, europejskie firmy stoją przed wyzwaniami w związku z pilnymi potrzebami inwestycyjnymi i coraz bardziej rygorystycznymi warunkami finansowymi w całym regionie, czytamy w komunikacie prasowym EIB.

CZYTAJ WIĘCEJ
EIB, EBI
Gospodarka

Najnowsze badanie EBI dotyczące poziomu inwestycji: firmy z CESEE kontynuują inwestycje pomimo pogarszających się warunków

Pomimo pogarszających się warunków, firmy z regionu Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (CESEE) planują ogólny wzrost inwestycji. Udział firm, które traktują koszty energii jako ograniczenie dla inwestycji, wzrósł do 87% (39% zainwestowało w efektywność energetyczną w 2021 r.). Nieco ponad jedna trzecia firm CESEE (35%) opracowała lub wprowadziła nowe produkty, procesy lub usługi, przy czym najwyższy poziom innowacyjności przedsiębiorstw w regionie odnotowano w Słowenii (48%) i w Polsce (44%). Połowa firm w regionie CESEE potwierdza, że zmiany klimatyczne wpływają na ich działalność, ale tylko jedna trzecia podejmuje działania ochronne (np. poprzez wykupienie ubezpieczenia), poinformował EBI.

CZYTAJ WIĘCEJ
ESG

10 mld euro od EBI dla regionów dotkniętych skutkami odchodzenia od paliw kopalnych

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały porozumienie w sprawie instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego, który stanowi trzeci filar mechanizmu sprawiedliwej transformacji, czytamy na stronie internetowej Banku. W Polsce na wsparcie mogą liczyć regiony: koniński, wałbrzyski, rybnicki, bytomski, gliwicki, sosnowiecki, tyski, katowicki, bielski.

CZYTAJ WIĘCEJ
„Spójność regionalna w Europie 2021‒2022”
Raporty

Nowy raport EBI: jak mniej zamożne regiony Europy przygotowane są na kolejny kryzys?

Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 uwypuklił istniejące wcześniej luki i ryzyko pogłębiania się rozbieżności między regionami UE. Wsparcie ze strony rządów i instytucji publicznych miało kluczowe znaczenie dla złagodzenia bezpośrednich skutków gospodarczych szoku wywołanego COVID-19 i będzie nadal odgrywać kluczową rolę przy łagodzeniu wpływu wojny na gospodarki europejskie. Transformacja w kierunku bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej gospodarki jest szansą na zwiększenie odporności gospodarczej i wzmocnienie zrównoważonego rozwoju w całej UE ‒ czytamy w informacji prasowej nt. raportu EBI.

CZYTAJ WIĘCEJ
siedziba EBI, budynek i tablica info
Gospodarka

Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza dodatkowe 4 mld euro na wsparcie dla ukraińskich uchodźców wojennych

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), bank Unii Europejskiej, ogłosił uruchomienie programu o wartości 4 mld EUR na lata 2022 i 2023, który ma pomóc miastom i regionom w państwach członkowskich UE w zaspokojeniu pilnych potrzeb inwestycyjnych oraz sprostaniu wyzwaniom związanym z przyjęciem i integracją uchodźców wojennych z Ukrainy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Azimo
Bezgotówkowo | Z rynku finansowego

Tanie płatności międzynarodowe będą dostępne dla wszystkich Polaków? EBI przyznaje finansowanie firmie Azimo

EBI i Azimo podpisują umowę o finansowanie venture debt o wartości 20 mln EUR, co pozwoli przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe firmy oraz rozbudowę jej zastrzeżonej platformy płatniczej. Projekt umożliwi zbudowanie kluczowej europejskiej infrastruktury płatniczej i pomoże polskim firmom z branży technologii finansowych tworzyć miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych informatyków.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ochrona środowiska
ESG

Polacy podzieleni ws. inwestycji związanych z przeciwdziałaniem zmianie klimatu

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował we współpracy z globalną pracownią badania opinii publicznej YouGov czwartą partię wyników ankiety EBI badającej nastroje obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin w kwestii zmiany klimatu. Wyniki te dotyczą przede wszystkim opinii obywateli Unii Europejskiej na temat zasadności podejmowania globalnych inwestycji w celu skutecznego przeciwdziałania zmianie klimatu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka | Z rynku finansowego

EBI rozbudowuje benchmarkową krzywą rentowności w złotych

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) uplasował 23 maja 2017 r. pierwszą transzę denominowaną w złotych w wysokości 1,5 mld PLN z terminem zapadalności 24 maja 2024 roku. Emisja została wyceniona na mid-swap +45,9 p.b., co odpowiada rentowności re-offer 3,039%. Jest to trzecia emisja obligacji EBI w 2017 roku denominowana w polskiej walucie po emisji asymilacyjnej z datą zapadalności w maju 2022 r. oraz po emisji asymilacyjnej z datą zapadalności w sierpniu 2026 r. Najnowsza emisja wypełnia lukę w krzywej rentowności EBI denominowanej w złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Z rynku finansowego

EBI i BGK finansują budowę Trasy Łagiewnickiej w ramach planu Junckera

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – polski bank rozwoju – poinformowały o podpisaniu umów dotyczących finansowania budowy Trasy Łagiewnickiej (część południowego odcinka wewnętrznej obwodnicy Krakowa) łącznie z nową linią tramwajową.Kredyt udzielony przez EBI jest objęty gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) – jednego z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską pod kierownictwem Jean-Claude’a Junckera.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1